Sağlık Kurumları

hza_orthopaedie_therapie_laufband2_01

Günümüzde eğitim kurumları, spor kulüpleri, kurumsal şirketler ve rehabilitasyon merkezleri farklı isimler altında beyin ve öğrenme merkezli yaklaşımları eğitim-öğretim programlarına dahil etmektedirler. Bir çok birey iş ve eğitim kariyerlerinde sürekli tekrar ettikleri bazı hareket, bilgi kalıplarına ve günlük rutinlere hapsolmuşlardır. Bu durum sahip olduğumuz muazzam kapasitedeki beyinlerimizin tam performansla ve daha yüksek işlevle kullanılamamasına neden olmaktadır. Bu bağlamda FitBeyin Ekibi, yıllar içerisindeki birikimle geliştirilmiş fiziksel egzersizler ile bilişsel kapasitenin arttırılmasını ve bu doğrultuda elde edilen verilerin, bireylerin sosyal ve çalışma hayatlarında fark yaratan bir kazanıma dönüşmesini amaçlamaktadır.

Teknolojinin ilerlemesi sonucunda da beynimizin daha detaylı görüntülenmesine ve çok boyutlu görüntülerini ortaya koyarken, işlevleri konusunda da çok önemli veriler elde etmemizi sağlamaktadır. Yapılan çalışmalarda beynin işlevlerini etkileyen unsurları çok yönlü olarak araştırıp ortaya yeni modellemeler çıkarım çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Yüksek konsantrasyonla yapılan yeni bir hareketin en başarılı egzersiz metotlarından biri olduğu düşünülmektedir. Bütün bu sonuçlar yapacağımız çalışmanın neden gerektiğini ortaya koymaktadır.  Önemli olan; bireyleri “içten gelen ilgi ile çalışır” bir halde tutmaktır. Özel olarak hazırlanmış hareket eğitimi programları ile bunun mümkün olabileceği düşünülmektedir. Dikkatin gelişmesi, yapılan egzersize en iyi motivasyonla çalışılınca en iyi yanıtı vermektedir.

Yaptığımız çalışmalardan bir tanesi de göz tembelliği tedavisine yardımcı çalışma olarak kullanılmaktadır. Göz tembelliği gözde ve göz sinirinde yapısal hiçbir bozukluk olmamasına rağmen bir gözün diğer göze oranla veya her iki gözün normal sınırlara oranla daha düşük görme kapasitesinin olmasıdır. Görme doğumdan itibaren öğrenilen bir duyudur. Beynimiz geliştiği sürece görmemiz de gelişir ve daha ayrıntılı görmeyi öğreniriz. Eğer bu dönemde görmemizi engelleyen bir durum oluşursa örneğin bir gözde diğerine göre daha yüksek bir numara olur ise o tarafta görme daha bulanık öğrenilir ve o göz tembel kalır.

Sağlık Kurumlarına Etkileri

  • Tembel göz ve görsel algı gelişiminde yüksek artışlar
  • Eklem ağrılı sakatlıklarda hareket kabiliyetini daha hızlı geri kazanma
  • Sahaya geri dönüş sırasında  koordinatif becerileri daha hızlı kazanma
  • Dikkat ve konsantrasyon dağınıklığında azalma
  • Sürdürülebilir dikkatte gelişim sağlamak
  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon sırasında performans gerilime de azalma
  • Sakatlık süresince zihinsel performansı daha canlı tutabilme
  • Sakatlık sonrası yüksek performansa daha hızlı adapte olma
  • Hareketlerin beceri haline gelmesine yardımcı olma